Historia budowy hotspotów jest stara jak FM-POLAND a w zasadzie jeszcze starsza. Pierwsze wersje powstały na bazie projektów francuskiego SPUTNIKA, wersji ukraińskiej i rumuńskiego RO Linka. W każdej z wersji coś było do poprawy. Nie sposób zliczyć ile drobnych uwag wprowadziliśmy do projektu. Na przestrzeni kilku lat dopracowaliśmy projekt. Dość dużą motywacją była praca z…
Miesiąc: grudzień 2024
Interfejs Tetra-Moto v1.0
Radiotelefony Tetra nie należą do tanich ani popularnych. Nie pracują też z modulacją analogową – ale są w FM-Poland od jakiegoś czasu. Ich specyfika wymusiła drobną modyfikację standardowego interfejsu bazującego na dwóch torach audio oraz dwóch sygnałach sterujących PTT / COS. Ten ostatni porostu w Tetrze nie jest wykorzystywany. Zamiast niego jest za to port…
Interfejs FM-Moto v1.0
Orange pi dobrze sprawdziło się w implementacjach hotspotowych. A gdyby tak spróbować wykorzystać platformę do budowy interfejsu dla sprawdzonych radiotelefonów MOTOROLA. Miksując znane rozwiązanie Ryśka SQ9MDD oraz wiedzę i doświadczenie Michała SP5OSP stworzyliśmy Interfejs FM-MOTO v1.0. Jest to rozwiązanie pasujące do czarnej, standardowej obudowy Orange Pi Zero – do tego celu zostało wykorzystane złącze RJ45…
Poszukiwany, Poszukiwana
Poszukujemy osób do współpracy w projekcie opensource: „svxlink nowej generacji” składającym się z: W każdym przypadku przyda się: Masz chęć, zapraszamy… Kontaktuj się z nami na Telegram https://t.me/+r7oxgjcKflliNTU0. Pytaj o SPODZ. Najlepiej na priv. Możesz też via e-mail: sp0dz@fm-poland.pl.
Interfejs użytkownika PI
Dashboard PI został zbudowany w formie zainspirowanej przez dashboard systemu PI STAR znanego z hotspotów cyfrowych. Interfejs został podzielony na sekcje. W większości zakładek sekcje: nagłówek, menu, svxlink info, hardware info, dtmf + makra są powielone. Nagłówek Nagłówek prezentuje znak oraz nazwę sieci. Parametry są konfigurowalne w zakładce SVXLink. RX Monitor RX Monitor umożliwia odbiór…
Zakładka Nodes
Zakładka Nodes prezentuje aktualny status połączeń – w uproszczonej formie (3 wpisy) wraz z listą węzłów zaprezentowaną w formie zielonych boxów. Każdy node przesyła do reflektora aktualny status, listę monitorowanych grup. Dashboard pobiera z reflektora informacje przesłane przez node w formie zagregowanej. Monitorowane grupy ułatwiają komunikację w sieci – posiadając informacje od monitorowanych grupach można…
Zakładka Talk Groups
Zakładka Grup Rozmownych (Talk Groups) prezentuje listę grup. Kolumny M i A (monitoring i przełączenie grupy aktywnej) pomagają w łatwej nawigacji. Aktualizacja grup możliwa przez wciśnięcie przycisku [Update Tgs]. Grupy zostaną zaktualizowane automatycznie. URI pliku z danymi jest konfigurowalne w zakładce svxlink. Dzięki temu dashboard może być użytkowany w różnych sieciach.
Zakładka DTMF
Zakłada posiada grupę przycisków do wprowadzania kodów DTMF. Funkcjonalność może być bardzo przydatna w przypadku kiedy użytkownik nie posiada klawiatury DTMF w radiotelefonie.
Zakładka WIFI Configurator
Zakładka WIFI składa się z pola Ekranu (Screen) prezentującego rezultaty poleceń wyzwalanych za pośrednictwem przycisków. Przycisk [Air Scan] wyzwala mechanizm skanowania sieci. Skanowanie sieci pozwala na dobranie dogodnego miejsca hotspota. Kolumna BARS prezentuje siłę sygnału. Warto skontrolować czy pożądana sieć nie pracuje przypadkiem na kanałach brzegowych – co może powodować słabe parametry transmisji wifi (cecha…
Zakładka Network Configurator
Zakładka Network Configurator pozwala na zarządzanie parametrami połączenia w warstwie IP. W polu connection wyświetlane są zapamiętane połączenia. System potrafi przechowywać różne konfiguracje (statyczne / dynamiczne) dla poszczególnych połączeń – np. praca, dom, samochód, hotel. Przycisk [Show Details] prezentuje szczegóły wybranego połączenia. Przyciski [Ping GW], [Ping Google]. [Ping Relector] pozwalają na kontrolę działania połączenia sieciowego…
Start Hotspota w sieci FM-Poland
Wpis ten dedykuję wszystkim, którzy startują hotsporty skonfigurowane do pracy w sieci FM Poland. Jak wystartować? Urządzenie jest wstępnie skonfi gurowane. Wystarczy je podłączyć do sieci Internet przezpołączenie Ethernetowe (LAN). Wystarczy połączyć przewód. Hotspot będzie czekał nanadanie adresu IP z sieci lokalnej. W przypadku sieci WIFI urządzenie będzie próbowało się połączyć z siecią SSID (nazwa sieci)…
Nowy znak dla FM-POLAND
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że otrzymaliśmy przydział znaku SP0FMPL od UKE. Będziemy wykorzystywać znak do pracy klubowej na pasmach jak również do identyfikacji sieci FM-POLAND w innych sieciach. Już dzisiaj możesz znaleźć FM-POLAND w sieci: Życzymy miłej pracy. Zespół FM Poland