Jeśli chcesz podłączyć svxlink do przemiennika możesz zrobić to na trzy sposoby:
- Bezpośrednio, tzn svxlink na np Raspberry Pi . Orange PI, Nano Pi będzie programowym kontrolerem przemiennika i audio z karty dźwiękowej jest podłączone bezpośrednio do urządzeń radiowych przemiennika a sygnały COS i PTT są sterowane przez svxlink na Raspberry PI. Wymagany dostęp do Internetu w lokalizacji przemiennika.
- Poprzez podłączony kontroler przemiennika jeśli kontroler ma dostęp do takiego portu. W przeciwnym razie może wymagać to modyfikacji dostosowania układu specjalnie do danego RPC.
- Zdalnie, używając trybu SIMPLEX poprzez link radiowy. Jest to sytuacja kiedy nie mamy możliwości dostępu do Internetu w lokalizacji przemiennika.
Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie bezpośrednie, pozwala obniżyć koszty zakupu / wykorzystania kontrolera przemiennika np MicroSat. SVXLink daje pełne możliwości jako kontroler przemiennika w trybie DUPLEX (dostępne są komunikaty głosowe co 1 godzinę lub 30 min, możliwość wysłania CW ID itp).
Jeśli lokalizacja przemiennika nie ma dostępu do internetu może warto rozważyć postawienie linku WIFI (np HamNET) do miejsca gdzie jest dostęp do internetu np do klubu itp. Można wykorzystać do tego urządzenia firmy Mikrotik.
Kiedy używasz podłączenie SVXLink do przemiennika który ma kontroler sprzętowy może to wymagać nietypowego rozwiązania np PTT w przypadku kiedy jest to RPTC MicroSat (patrz opis w wykazie niżej). Zazwyczaj przy wykorzystaniu kontrolera przemiennika SVXLink pracuje w trybie SIMPLEX. Przemienniki fabryczne mają specjalny port do którego można podłączyć się z kartą dźwiękowa podłączana do RPI/OZPI i w konfiguracji przemiennika można odpowiednio ustawić działanie takiego portu. Np w MTR2000 ustawienie konfiguracji mamy typu REPEATER lub BASE. Ustawienie opcje BASE powoduje wyłącznie obsługi wewnętrznego kontrolera. W taki przypadku SVXLink staje sie kontrolerem i musi pracować w trybie DUPLEX tzn RepeaterLogic. Jeśli MTR2000 ustawimy w tryb REPEATER to powoduje że MTR2000 wykorzystuje wewnętrzny kontroler i SVXLink musi pracować w trybie SIMPLEX czyli SimplexLogic. Warto zapoznać się z szczegółowymi opisami fabrycznych przemienników. Warto ustawić jeśli to możliwe aby przemiennik nadawał CTCSS tylko wtedy kiedy obiera audio i w SVXLink dobrać parametr SQL_START_DELAY aby zapobiec powstania pętli oraz wybrać w svxlink SQL_DET=CTCSS.
Kiedy używasz opcji zdalny link radiowy a przemiennik używa kontroler podłączony może okazać się że będzie to wymagało to optymalizacji ustawień kontrolera do współpracy z radio linkiem. Zredukowanie czasu podtrzymywania działania przemiennika po zakończeniu rozmowy na przemienniku do ok. 1 sekundy (chyba że przemiennik nie nadaje tonu CTCSS w trakcie procesu podtrzymywania pracy przemiennika tylko kiedy jest rozmowa więc nie ma potrzeby korekty podtrzymania czasu pracy przemiennika. Jeśli CW ID jest nadawany przez przemiennik bez CTCSS tonu to może nie będzie transmitowany do sieci. Wyłączenie Roger Beep na kontrolerze aby nie był transmitowany do sieci FM. Wyłącznie komunikatów głosowych i CW ID w kontrolerze aby nie były transmitowane do sieci FM (te elementy mogą być realizowane na svxlink przez radio link). W SVXLink konfiguracji należy wyłączyć Roger Beep oraz sygnalizacje 3 tonową rozłączenia grupy aby nie doprowadzić do pętli podtrzymania grupy (zmiany w ReflectorLogic.tcl).