Jeśli masz często komunikaty, że podłączyłeś się i rozłączyłeś z reflektorem może to wskazywać na problemy sieciowe pomiędzy lokalizacją Twojego noda a serwerem reflektora. Sprawdź log svxlink i jeśli masz takie komunikaty:
ReflectorLogic: UDP Heartbeat timeout
Można próbować zaradzić temu problemowi poprzez ustawienia parametru UDP_HEARTBEAT_INTERVAL, który powinie być wpisany w svxlink.conf w części [ReflectorLogic]. Znaczenie tego parametru jest to liczba sekund między komunikatami UDP Heartbeat wysyłanymi do serwera reflektora. Tę zmienną konfiguracyjną można zwykle pozostawić na wartości domyślnej, ale w przypadku częstych rozłączeń z powodu przekroczenia limitu czasu UDP Heartbeat pomocne może być obniżenie tej wartości do 10 lub nawet 5, aby częściej svxlink wysyłał sygnał podtrzymania połączenia. Domyślna wartość UDP Heartbeat to: 15
Innym komunikatem w logu svxlink świadczącym o problemach sieciowych jest:
*** WARNING [SP4ABC]: Incoming UDP packet has the wrong source UDP port number ….
W svxlink jest to funkcja bezpieczeństwa, dzięki której SvxLink/Reflector akceptuje wyłącznie pakiety UDP pochodzące z tego samego adresu IP, z którego pochodzi towarzyszące połączenie TCP. Jeśli adres Twój zewnętrzny IP przydzielany przez operatora Internetu zmienia się od czasu do czasu lub często, pojawi się tego rodzaju problem. Częste zmiany IP adres mogą być też wynikiem słabego połączenia internetowego. Częste zmiany IP adresu powodują, że takie połączenie nie pozwala na poprawną pracę z SVXReflectorem. Stosowanie technologii przez dostawcę Internetu CGNAT. Biorąc pod uwagę obecną implementację w svxlink, zastosowanie VPN (np własny VPN lub dostępne komercyjne na rynku) może być jedynym sposobem rozwiązania problemu. AKTUALIZACJA (2025-03-22) Autor usunął problem w wersji protokołu v3 gdzie nie ma potrzeby sprawdzania, aby IP adres noda dla UDP i TCP był taki sam, gdyż mechanizm połączenia z V3 pozwala eliminować taki problem. Dla protokołu V2 nadal jest sprawdzany, czy IP adres noda dla UDP i TCP jest ten sam. (Patrz https://groups.io/g/svxlink/topic/111746732 )
Własny serwer VPN można uruchomić na bazie WireGuard, dla którego są dostępne aplikacje klienta na Linux. Opisy jak zainstalować i skonfigurować WireGuard klient na Debian możesz skorzystać z wyszukiwarki:
Google Search: WireGuard client Debian 12
poniżej przykładowe opisy