Zbudowanie hotspota FM, którego będziemy używali tylko w domu, a nie potrzebujemy go zabierać z sobą do samochodu, w podróż jest w zasięgu każdego krótkofalowca. Wymagane są podstawowe umiejętności posługiwania się lutownicą oraz skorzystania z dostępnych opisów i poradników. Mamy dużo opisów budowy hotspota dla Allstar Link i możemy skorzystać z takich poradników, bo konstrukcja elektroniczna hotspota FM POLAND i Allstar Link jest taka sama. Różnica jest tylko w instalacji oprogramowania na Raspberry PI / Orange Pi Zero, zamiast oprogramowania dla Allstar Link instalujemy SVXLink. Poniżej fotografia takiego hotspota Allstar Link w uniwersalnej obudowie.
Źródło fotografii: https://allstarsetup.com/allstar-mini-node-construction-details/
Do budowy hotspota FM potrzebujemy:
- komputer typu Raspberry PI
- karta dźwiękowa CM108
- Radio BF888S (zasilanie 3.7 V)
- przetwornica napięcia step-down oraz LM317 – więcej informacji patrz opisy
- uniwersalna plastikowa obudowa
Opisane rozwiązanie nie korzysta z GPIO komputera tylko z GPIO karty dźwiękowej CM108.
Warto zwrócić uwagę na na układ detekcji otwarcia blokady odbiornika. W opisach Allsatr często jest stosowana dioda BAT43. W normalnym zastosowaniu PIN VOL_DN jest zwierany do masy przełącznikiem, w tym przypadku zastosowano diodę, która pełni formę „elektronicznego przełącznika” gdzie podawane napięcie na katodę lub 0V pełni rolę, którą spełnia mechaniczny przełącznik. Ale warto zwrócić uwagę, że taki „przełącznik” na bazie diody wymaga, aby napięcie podawane z COS/SQL odbiornika w stanie tzw. niskim miało 0V, a nie powyżej zera, jeśli będzie powyżej 0V w takim przypadku może nie dojść do kluczowania stanu na VOL_DN. Dlatego powyższy rysunek pokazuje zamiast diody zastosowanie tranzystora BC547. Zwróć uwagę na poprawną definicje parametru definicji pinu detekcji otwarcia blokady szumu w svxlink dla danego podłączanego radia. BF888 mamy ok 2.5V kiedy jest otwarta blokada a 0V kiedy zamknięta blokada, SA818 ma 0V kiedy jest otwarta blokada a ok 5V kiedy jest zamknięta blokada szumu odbiornika. W zależności od typu wyjścia SQL sygnału może być wymagane wpisanie znaku wykrzyknika przed VOL_DN np !VOL_DN (musisz sprawdzić to z swoim radiem). Błędne ustawienie tego parametru może powodować, że po włączeniu hotspota Twój hotspot będzie nadawał nośną do sieci FM POLAND.
Patrz też opis związany z SQUELCH sygnałem w BF888: https://fm-poland.pl/bf888-problem-z-squelch-ukladem/
Nie musisz modyfikować karty CM108. Możesz zastosować sterowanie PTT i SQL via GPIO RPI wg schematów: https://fm-poland.pl/schemat-interfejsu-raspberry-pi-anyradio/
Kiedy będziesz chciał użyć kart CM108 nie modyfikowanej i sterować GPIO via RPI to przypadku gotowego obrazu na RPI musisz zalogować via SSH do RPI i wykonać:
sudo -s
cd /etc/svxlink
cp svxlink-gpio.conf svxlink.conf
i wtedy wykonać konfiguracje SVXLinka via panel administracyjny z dashboard.
Program darmowy do programowania BF-888 CHIRP. Schemat kabla do programowania urzadzeń radiowych BF-888, UV5R itp (radia firmy Baofeng) na bazie CP2102 znajdziesz na tej stronie: https://www.miklor.com/COM/UV_Technical.php patrz też wideo: https://www.youtube.com/watch?v=WS4j88TeoIY Pamiętaj, aby mieć ustawiony subton CTCSS na RX w BF888, aby nie transmitować do sieci FM niekontrolowanych otwarć odbiornika przez lokalne zakłócenia.
Opisy budowy hotspotów na bazie RPI+BF888+CM108 – na karcie microSD instaluje się Raspbian OS dla RPI i svxlink.
Można skorzystać z eksperymentalnego gotowego obrazu FM POLAND na Raspberry PI, który jest dostępny pod tym adresem: https://github.com/radioprj/raspberrypi/releases/tag/v1.0
- Modyfikacja karty CM108: http://www.fm-poland.pl/modyfikacja-karty-dzwiekowej-usb-cm108/
- G6LBQ budowa hotspota:
- 2E0BMT wideo 6 odcinków:
- VU3FML: https://www.youtube.com/watch?v=c4zbGyHjer8
- DK1MI (nie stosować LCD z opisu): https://dk1mi.radio/allstarlink-node-build/
- G7RPG: https://www.youtube.com/watch?v=0lvmtZGuw70&t=96s
- G6OJB : https://allstarsetup.com/allstar-mini-node-construction-details/
- G6OJB zasilanie do hotspota: https://allstarsetup.com/the-node-power-supply/
- Modyfikacja CM108: https://www.m0pqa.com/2022/08/allstar-node-cm108-sound-fob.html
- Modyfikacja CM108: https://allstarsetup.com/how-to-modify-a-cm108-for-allstar/
Do budowy opisanego wyżej hotspota można wykorzystać dowolny mikrokomputer jeśli znasz się na Linux’ie i zainstalujesz system na bazie Debian v11 lub v12 możesz wykorzystać taką kartę dźwiękową CM108 do budowy hotspota. Zamiast BF888 możesz podłączyć dowolne radio. Opisy modyfikacji różnych modeli urządzeń znajdziesz na https://f5nlg.wordpress.com/category/materiel/
Jeśli macie własne opracowania / opisy jak zbudować hotspota FM chętnie zamieścimy linki do nich lub opisy w formacie PDF na stronach FM POLAND.