Przybywa nam w sieci FM Poland stacji automatycznych, które mają za zadanie zwiększyć zasięg i dostępność sieci FM Poland, dla lokalnego środowiska. Opiekun stacji automatycznej, prócz tego że podjął się uruchomienia, to także jest odpowiedzialny za pracę noda publicznego.
Przemienniki to automatyczne stacje wyniesione w wysokie lokalizacje, tak by zapewnić największy zasięg dla lokalnej społeczności. Zdarza się, że dostęp do tych wyniesionych lokalizacji jest utrudniony. Każdy sprzęt niestety ma lepsze i gorsze dni w swojej historii. Czasami coś się zawiesi, niekiedy po prostu trzeba stacje wyniesioną wyłączyć zdalnie z racji na celowe zakłócanie przez fanów FM Poland, będący bez pozwolenia radiowego. Obserwując rynek mamy bardzo duży wybór urządzeń do rozłączania zasilania bezprzewodowo. Mogli byśmy wykorzystać jakiś układ DTMF / Selekt V podłączony do przemiennika, aby rozłączał zasilanie. Niestety takie proste rozwiązania są podatne na sabotaż ze strony słuchających.
Wybór padł na „Lan Kontroler 4” firmy Tinycontrol z Radomia, która sama produkuje te sterowniki. Urządzenie służy do łatwego, zdalnego rozłączania obwodów elektrycznych, przez przekaźniki.
Moim przykładem będzie wykonanie specjalnej skrzynki dla jednego obiektu w Siedlcach. Skrzynka obsługuje 4 oddzielne obwody 230V oraz wykonuje pomiar napięcia zasilacza do przemiennika SR5SE w Siedlcach. Sterownikiem jest „Lan Kontroler 4” (TinyControl).
Wcześniej była to obudowa rozdzielnicy stacjonarnej do ogrodów. Ja dodatkowo wyposażyłem te skrzynkę w 2 dodatkowe gniazdka z boku obudowy. Z góry dodatkowo wychodzi jedna para styków pomocniczych do obsługi dodatkowego obwodu oraz przewody pomiarowe i termometr do pomiaru temperatury nadajnika w czasie rzeczywistym.
W innej lokalizacji również posiadamy fabryczną listwę PDU wielkości 19′ 1U tej samej firmy która posiada 5 gniazdek zarządzanych.
Atuty Lan Kontrolera 4:
– napięcie zasilania Lan Kontrolera do 55V DC.
– obsługa 4 zewnętrznych przekaźników + 1 wbudowany.
– obsługa do 8 czujników typu ds18b20.
– obsługuje czujniki po I2C (bme280 itp.).
– dwupoziomowa obsługa przez www.
– moduł współpracuje z czujnikami bazującymi na RS485.
– watchdog (ratujący kiedy lokalny ruter się przywiesi).
– możliwość zaplanowania zadań na urządzeniu.
– moduł może mierzyć też pobór prądu na obwodach.
– w każdej wersji LK4 dostępny jest moduł WIFI.
– dostępne są dodatkowe wersje rozbudowane o modem LTE.
– moduł podłączony do internetu zapisuje również na serwerze dane które są dostępne na wykresach.
– zewnętrzny serwer komunikacyjny MQTT do zdalnego zarządzania urządzeniem bez publicznego adresu IP za pomocą aplikacji na telefon (w wersji bezpłatnej do pięciu urządzeń).
– dokumentacja online: https://docs.tinycontrol.pl/pl/lk4/
Jeśli posiadacie jakieś własne doświadczenia z innymi urządzeniami, które pomagają wam w obsłudze waszych stacji automatycznych, zachęcamy do kontakt. Ja ze swojej strony, bardzo polecam produkty firmy Tinycontrol z Radomia.
Michał SP5OSP 73!